Featured Linguist!

Jost Gippert: Our Featured Linguist!

"Buenos dias", "buenas noches" -- this was the first words in a foreign language I heard in my life, as a three-year old boy growing up in developing post-war Western Germany, where the first gastarbeiters had arrived from Spain. Fascinated by the strange sounds, I tried to get to know some more languages, the only opportunity being TV courses of English and French -- there was no foreign language education for pre-teen school children in Germany yet in those days. Read more



Donate Now | Visit the Fund Drive Homepage

Amount Raised:

$34513

Still Needed:

$40487

Can anyone overtake Syntax in the Subfield Challenge ?

Grad School Challenge Leader: University of Washington


Publishing Partner: Cambridge University Press CUP Extra Publisher Login

FYI: ESSLLI 2006: List of Courses


Author: Carlos Areces

Linguistic Field(s): Computational Linguistics

FYI Body: 18th European Summer School in Logic, Language and Information
ESSLLI 2006
31 July - 11 August, 2006, Malaga, Spain
http://esslli2006.lcc.uma.es


LIST OF ACCEPTED COURSES AND PRELIMINARY PROGRAMM


The European Summer School in Logic, Language and Information (ESSLLI)
is organized every year by the Association for Logic, Language and
Information (FoLLI, http://www.folli.org) in different sites around
Europe.

The main focus of ESSLLI is on the interface between linguistics,
logic and computation. ESSLLI offers foundational, introductory and
advanced courses, as well as workshops, covering a wide variety of
topics within the three areas of interest: Language and Computation,
Language and Logic, and Logic and Computation.

Previous summer schools have been highly successful, attracting up to
500 students from Europe and elsewhere. The school has developed into
an important meeting place and forum for discussion for students and
researchers interested in the interdisciplinary study of Logic,
Language and Information.

LIST OF ACCEPTED COURSES AND PRELIMINARY PROGRAM:

Language and Computation:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Week 1

* Resource-Scarce Language Engineering, by Edward Garrett (Workshop)
* Introduction to Corpus Resources, Annotation and Access, by Sabine Schulte
im Walde and Heike Zinsmeister (Foundational Course)
* Introduction to Symbolic and Statistical NLP in Scheme, by Damir
Cavar (Introductory Course)
* Data-Driven Methods for Acquiring Linguistic Information, by Timothy
Baldwin and Aline Villavicencio (Introductory Course)
* An Empirical View on Semantic Roles Within and Across Languages, by
Katrin Erk and Sebastian Pado (Introductory Course)
* Treebank-Based Acquisition of LFG, HPSG and CCG Resources, by Josef
van Genabith, Julia Hockenmaier and Yusuke Miyao (Advanced
Course)
* Semantic Domains in Natural Language Processing, by Alfio
Gliozzo and Carlo Strapparava (Advanced Course)

Week 2

* Modelling Coherence for Generation and Dialogue Systems, by Rodger
Kibble, Paul Piwek and Ielka van der Sluis (Workshop)
* Computational Morphology, by Kemal Oflazer (Foundational Course)
* Counting Words: An Introduction to Lexical Statistics, by Marco
Baroni and Stefan Evert (Introductory Course)
* Computational Semantics: Linking Language Processing to Applications,
by Ann Copestake and Dan Flickinger (Introductory Course)
* Word Sense Disambiguation, by Rada Mihalcea (Introductory Course)
* Implementing Argument Alternations, by Miriam Butt and Tracy Holloway
King (Advanced Course)
* Argument Structure, by Markus Egg and Valia Kordoni (Advanced
Course)
* Probabilistic Methods in Computational Psycholinguistics, by Roger
Levy (Advanced Course)
* Machine Learning and Dialogue, by James Henderson and Oliver Lemon
(Advanced Course)


Logic and Computation:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Week 1

* Proof Theory and Deep Inference, by Alessio Guglielmi (Foundational
Course)
* Introduction to Automated Reasoning, by Hans De Nivelle and
Peter Baumgartner (Foundational Course)
* Specifying and Proving in Maude, by Manuel Clavel and Narciso
Marti-Oliet (Introductory Course)
* Modal Logics for Multi-Agent Systems, by Valentin Goranko and
Wojciech Jamroga (Introductory Course)
* Expressiveness of Temporal Logics, by François Laroussinie and
Nicolas Markey (Introductory Course)
* The Modal Mu-Calculus, by Yde Venema (Introductory Course)
* Logics for Quantum Information Flow, by Alexandru Baltag and Sonja
Smets (Advanced Course)
* Approximate Reasoning for the Semantic Web, by Pascal Hitzler, Frank
van Harmelen and Holger Wache (Advanced Course)
* Coalgebras, Modal Logic, Stone Duality, by Alexander Kurz (Advanced
Course)

Week 2

* Workshop on Logics for Resource Bounded Agents, by Natasha Alechina
and Thomas Ågotnes (Workshp)
* Rationality and Knowledge, by Sergei Artemov and Rohit Parikh
(Workshop)
* Verification of Infinite State Systems, by Angelo Montanari and
Gabriele Puppis (Introductory Course)
* Proof Nets and the Identity of Proofs, by Lutz Strassburger
(Introductory Course)
* Semantics of Higher-Order Logic, by Chad Brown and Chris
Benzmueller (Advanced Course)
* Logical and Meta-Logical Frameworks, by Carsten Schuermann (Advanced
Course)
* Logic and Computation in Finitely Presentable Infinite Structures, by
Valentin Goranko and Sasha Rubin (Advanced Course)


Language and Logic:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Week 1

* Formal Ontologies for Communicating Agents, by Roberta Ferrario
and Nicola Guarino (Workshop)
* On Logic and Language, by Raffaella Bernardi and Patrick Blackburn
(Foundational Course)
* Natural Language Quantifiers, by Nouwen, Rick (Introductory Course)
* Working with Discourse Representation Theory, by Patrick Blackburn
and Johan Bos (Introductory Course)
* Mereology for Linguists, by Christopher Piñón (Introductory Course)
* From Syntactic Structures to Logical Semantics, by Christian Retoré and
Alexandre Dikovsky (Advanced Course)
* Temporal Anaphora in Tenseless Languages, by Maria Bittner (Advanced
Course)
* Linear Logic, Linguistic Resource Sensitivity and Resumption, by
Ash Asudeh (Advanced Course)

Week 2

* Ambiguity in Anaphora, by Ron Artstein and Massimo Poesio
(Workshop)
* Concord Phenomena and the Syntax Semantics Interface, by Paul Dekker
and Hedde Zeijlstra (Workshop)
* Parsing, by Eric de la Clergerie (Foundational Course)
* Proofs, Evidence, Knowledge, by Sergei Artemov (Introductory Course)
* Signalling Games and Pragmatics, by Anton Benz (Introductory Course)
* Higher Order Grammar, by Carl Pollard (Introductory Course)
* Anaphora resolution: Theory and Practice, by Annie Zaenen (Advanced
Course)
* Applications and Extensions of Dynamic Semantics, by Nicholas Asher
(Advanced Course)


PROGRAM COMMITTEE:

Chair:
Carlos Areces
INRIA Lorraine. 615, rue du Jardin Botanique
54602 Villers les Nancy Cedex, France
phone : +33 (0)3 83 58 17 90
fax : +33 (0)3 83 41 30 79
e-mail : carlos.areces (at) loria.fr
www : http://www.loria.fr/~areces

Local co-chair:
Manuel Diaz

Area Specialists:
Larry Moss and Gerhard Jaeger (Logic and Language)
Valeria de Paiva and Juan Jose Moreno Navarro (Logic and Computation)
Philip Miller and Anette Frank (Language and Computation)

ORGANIZING COMMITTEE:
Ernesto Pimentel (chair)


FURTHER INFORMATION: To obtain further information, visit the ESSLLI
site at http://esslli2006.lcc.uma.es/. For this year's summer school,
please see the web site at http://www.macs.hw.ac.uk/esslli05.

Back   FYI main page