LINGUIST List 8.1304

Mon Sep 15 1997

Confs: 29th Algonquian Conference

Editor for this issue: Anita Huang <anitalinguistlist.org>


We'd appreciate your limiting conference announcements to 150 lines, so that we can post more than 1 per issue. Please consider omitting information useful only to attendees, such as information on housing, transportation, or rooms and times of sessions. Please do not use abbreviations or acronyms for your conference unless you explain them in your text. Many people outside your area of specialization will not recognize them. Thank you for your cooperation.

Directory

  1. John O'Meara, 29th Algonquian Conference

Message 1: 29th Algonquian Conference

Date: Mon, 15 Sep 1997 11:25:34 EST5EDT
From: John O'Meara <JOMEARAMist.Lakeheadu.Ca>
Subject: 29th Algonquian Conference

29TH ALGONQUIAN CONFERENCE / 29EME CONGRES DES ALGONQUINISTES
PRELIMINARY PROGRAMME / PROGRAMME PRELIMINAIRE
October 24-26, 1997 /24-26 octobre, 1997

THUNDER BAY, ONTARIO
Prince Arthur Hotel
17 North Cumberland Street

For information about registration, travel or accommodation, please contact
John O'Meara:
e-mail John.omearalakeheadu.ca, phone 807-343-8054, fax 807-346-7746 / Pour
renseignements concernant 
inscription, transports et logement contactez John O'Meara: courrier
electronique: john.omearalakeheadu.ca, 
telephone 807-343-8054, telecopieur 807-346-7746.

Information may also be obtained at the Algonquian Conference website:
http://www.lakeheadu.ca/~AlgConf97 / Les informations au suget du congres sont
disponibles sur notre page 
electronique:
http://www.lakeheadu.ca/~AlgConf97

*************************

PROGRAM / PROGRAMME

THURSDAY, OCTOBER 23 / JEUDI 23 OCTOBRE
6:00-9:00 PM. Registration / Inscription
The registration desk will also be open Friday October 24 and Saturday October
25. / On pourra aussi s'inscrire le 24 
et 25 octobre.

FRIDAY, OCTOBER 24 / VENDREDI 24 OCTOBRE
8:00-5:00	Registration / Inscription
8:45	Welcome / Introduction / Announcements

PLENARY SESSION / SEANCE PLENIERE
9:00-9:30	Dennis McPherson and Douglas Rabb (Lakehead University)
	Transformative Philosophy and Indigenous Thought: A Comparison of
Lakota and Ojibwa World Views

9:30-10:00	John D. Nichols (University of Manitoba)
	Frances Densmore and Ojibwe Poetry

10:00-10:30	Toby Morantz (McGill University)
	Reflections on the Vision of the Royal Commission on Aboriginal Peoples

10:30-11:00	COFFEE BREAK / PAUSE CAFE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
11:00-11:30	Cath Oberholtzer (Trent University)
	All DOLLed Up: An Encapsulated Past

11:30-12:00	Lisa Philips Valentine (University of Western Ontario)
	Images of Algonquian Land and People from the Diaries of James Evans

12:00-12:30	Michael Pomedli (St Thomas More College)
	Rice's Manitous

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
11:00-11:30	Ernie Epp (Lakehead University)
	Issues in the History of the Kichesipirini, The Algonquins of the
 Island

11:30-12:00	Donald Holly (Brown University)
	Identity Construction in the Era of Extinction: On the Beothuk of 
 Newfoundland

12:00-12:30	David Vecchioli (University of Maryland)
	"Where the Boundary Line Is": Spopee and Blackfoot Borderlands

12:30-2:00 	LUNCH / DEJEUNER

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
2:00-2:30	H. C. Wolfart (University of Manitoba)
	The Grammar of Cree Nominalisations

2:30-3:00	William Jancewicz (Naskapi Development Corporation and Summer
 Institute of Linguistics)
	Preverbs in Naskapi: Function and Distribution

3:00-3:30	Eleanor M. Blain (University of British Columbia)
	The Role of Hierarchies and Alignment in Direct-Inverse


SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
2:00-2:30	David Ezzo (St. Petersburg Family YMCA) and Michael Moskowitz
	Black Beaver

2:30-3:00	Christopher Paci (University of Manitoba)
	"Officers of the HBC, Missionaries and Other Intelligent Persons in
 District of Keewatin": Aboriginal Resource History, a Case Study of
 Lake Winnipeg Sturgeon

3:00-3:30	Eric Angel (Public History, Inc.)
	"A Most Expensive Band of Indians": Band Formation and Leadership
 Among the Ojibway of Northwestern Lake Superior

3:30-4:00	COFFE BREAK / PAUSE CAFE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
4:00-4:30	Marguerite Mackenzie (Memorial University of Newfoundland)
	Plant Terms in Cree-Montagnais-Naskapi Dialects

4:30-5:00	Tomio Hirose (University of British Columbia)
	-Payi- as "Out of Control" Inchoative Final

5:00-5:30	Christian Artuso (University of Manitoba)
	Language Change across Four Generations of an Algonquin Family


SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
4:00-4:30	Carlo Krieger (University of Vienna)
	Micmac Indians and Catholic Missionaries

4:30-5:00	David Ghere (University of Minnesota)
	Subsistence or Strategy: Cattle Killing and Abenaki Migration,
 1725-1760

5:00-5:30	Willard Walker (Wesleyan University)
	Some Algonquian Beliefs and Practices with Non-Algonquian Parallels

SATURDAY, OCTOBER 25 / SAMEDI 25 OCTOBRE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
9:00-9:30	Blair Rudes (Development Associates, Inc.)
	Resolutions to Some Uncertain Wampano (Quiripi) Etymologies

9:30-10:00	Stuart Baldwin (Lakehead University)
	Ghosts of the Past: Linguistic Remnants of Prehistoric Interethnic
 Contacts on the Great Plains

10:00-10:30	Ives Goddard (Smithsonian Institution)
	The Historical Morphology of Arapaho

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
9:00-9:30	Howard Paap (Century Community College)
	Iskigamizigewin: An Ojibwe Rite of Spring

9:30-10:00	Josephine Kaczmarek (University of Manitoba)
	The Dream Dance of the Ojibwe

10:00-10:30	Richard Burleson (University of Manitoba)
	Sight and Sound: Issues of Notation in the Study of Aboriginal Music

10:30-11:00	COFFEE BREAK / PAUSE CAFE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
11:00-11:30	Richard Rhodes (University of California Berkeley)
	The Syntax and Pragmatics of Ojibwe mii

11:30-12:00	David Costa (University of California Berkeley)
	Shawnee Noun Plurals: Another Look

12:00-12:30	Leora Bar-el (University of British Columbia)
	Intonational Pauses in Plains Cree Sentences

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
11:00-11:30	Lacey Sanders (University of Winnipeg)
	The Ottawa in the Boundary Waters and Red River Region, 1765-1820

11:30-12:00	Ruth Swan (University of Manitoba)
	Antoine Collin: Canoe-Maker at Fort William

12:00-12:30	Nicholas Smith (Ogdensburg, New York)
	Stories Told at Breakup, Moose Factory 1982

12:30-2:00 	LUNCH / DEJEUNER

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
2:00-2:30	Barbara Burnaby (University of Toronto) and Marguerite
 MacKenzie (Memorial University of Newfoundland)
	Factors in Aboriginal Mother Tongue Education

2:30-3:00	Rita Lowenberg (Northern Lights School Division)
	Language Teaching Methods in Three First Nations Schools and Two
 Provincial Schools With Recommendations for Teaching an Aboriginal
 Language in the Northern Lights School Division

3:00-3:30	Marie Eshkibok/Trudeau (Wikwemikong Board of Education)
	The Odawa Language: Current Efforts to Continue Use of the Native
 Language in the Community

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
2:00-2:30	Daniel Arsenault (Universite Laval)
	Rock Art Research in Quebec: The Last Two Seasons of the PETRARQ
 Project

2:30-3:00	Patricia Vervoort (Lakehead University)
	Art World Views: Anishinawbe, Regional or Global?

3:00-3:30	Tina Moomaw (Evergreen State College)
	Promoting Native Artists as a Means of Cultural Preservation,
 Education and Economic Development

3:30-4:00	COFFE BREAK / PAUSE CAFE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
4:00-4:30	George Fulford (Toronto, Ontario)
	A Computer Database of the Faries and Watkins Cree Lexicon

4:30-5:00	Alex McKay (University of Toronto)
	ikitowinan

5:00-5:30	Ruby Morris (Wahsa Distance Education)
	What is Bilingual Education?

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
4:00-4:30	Bernhard Cinader (University of Toronto)
	Contemporary Native Art of Ontario

4:30-5:00	Patrick Brady (Lakehead University)
	Exclusionary and Inclusionary Schooling: A Re-examination of the
 Native School Leaver Phenomenon

5:00-5:30	Theresa Schenck (University of Winnipeg)
	Blackfeet Concepts of Power

6:00-8:30	SOCIAL EVENT (AT PRINCE ARTHUR HOTEL) / SOIREE (A L'HOTEL
 PRINCE ARTHUR)

SUNDAY, OCTOBER 26 / DIMANCHE 26 OCTOBRE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
9:00-9:30	Regna Darnell (University of Western Ontario)
	Holding the Home Place Among Nomadic Hunting Bands: A Traditional Way
 of Life in Contemporary Form

9:30-10:00	Lawrence T. Martin (University of Akron)
	Simon Pokagon: Charlatan or Authentic Spokesman for the Nineteenth-
 Century Anishinaabeg?

10:00-10:30	Rhonda Telford (Historical Research and Consulting Services)
	The Ironsides: An Examination of their Land Aspirations and Careers in
 the Indian Department 1789 to 1863

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
9:00-9:30	Allan McDougall (University of Western Ontario)
	Maintaining First Nation Identity in the Face of Statist Discourse

9:30-10:00	Craig Proulx (McMaster University)
	Justice as Healing: Current Critiques

10:00-10:30	Neal McLeod (Saskatchewan Indian Federated College)
	Rethinking Treaty Six in the Spirit of Mistahi Maskwa (Big Bear)

10:30-11:00	COFFEE BREAK / PAUSE CAFE

SESSION I / PREMIERE COMMUNICATION
11:00-11:30	Alvin H. Morrison (Mawooshen Research and SUNY Fredonia)
	Dawnland Diaspora: Wabanaki Dynamics for Survival

11:30-12:00	Richard J. Preston (McMaster University) and John S. Long
 (Kashechewan, Ontario)
	Apportioning Responsibility for Cumulative Changes: New Post, Ontario

SESSION II / DEUXIEME COMMUNICATION
11:00-11:30	Renate Eigenbrod (Lakehead University) and Sylvia O'Meara
	Wo/Men's Place: A Cross-Cultural Dialogue

11:30-12:00	William Cowan (Carleton University)
	Delaware Vocabulary in the Works of Conrad Richter


Mail to author|Respond to list|Read more issues|LINGUIST home page|Top of issue